R ile İstatistiksel Programlama Eğitimi

EĞİTİMİN TANITIMI

Bilim ve teknolojideki gelişmelerin elektronik bilgisayarları, bilgisayarlardaki gelişmelerinde bilim ve teknolojiyi etkilediği açıktır. Özellikle zaman serisi ve regresyon analizleri gibi elle hesaplanması mümkün olmayan tahminci ve yöntemleri bazı bilgisayar yazılımları sayesinde saniyeler içinde gerçekleştirmekteyiz. Tüm bunların yanında istatistik disiplininde yeni ihtiyaçlar da doğmuştur. Bu ihtiyaçlar sık kullanılan bilgisayar programlarına henüz dahil edilmemiş olabilir. Araştırmacıların kendi ihtiyaçlarını görecek bilgisayar kodlarını yazması günümüz koşullarında sık görülen bir durumdur. Bu kursta R dilinin ve ortamının temelleri, programlama paradigmaları, yeni tahmincilerin ve yöntemlerin nasıl kodlanabileceği gibi teknik meseleler ele alınacaktır. Ayrıca Monte Carlo simülasyonları ile analitik bir formun olmadığı durumlarda tahminci özelliklerinin nasıl incelenebileceğine dair örneklerle anlatım beslenecektir.

DERS PROGRAMI


  • R Dili ve Ortamı, REPL, Editör kullanımı
  • Veri tipleri, değişkenler, vektörler, listeler ve diğer veri nesneleri
  • Standart paketler, operatörler ve fonksiyonlar
  • Döngüler ve kontrol ifadeleri
  • Kullanıcı tanımlı fonksiyonlar
  • Temel istatistik testlerinin programatik kullanımı
  • Bellek yönetimi, artık toplayıcı gibi performans odaklı işlemler
  • Monte Carlo simülasyonları

EĞİTİM TARİHLERİ

Eğitim Tarihi: 20.11.2019 Çarşamba

Saat: 15:00-18:00

EĞİTİM YERİ
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ / BEYAZIT KAMPÜS


EĞİTİM ÜCRETİ

250 TL (KDV Dahil)


EĞİTMEN KADROSU

Prof.Dr.Mehmet Hakan SATMAN 

Prof.Dr.Mehmet Hakan Satman, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü’nde (2002), yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ekonometri Bilim Dalı’nda (2005), doktora eğitimi İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ekonometri Bilim Dalı’nda (2008) tamamlamıştır. Nicel Karar Alma Yöntemleri alanında 2013 yılında Doçent ünvanını, 2019 yılında da Profesör ünvanını almıştır. Halen İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Ekonometri Bölümü Yöneylem Anabilim Dalı’nda çalışan Dr. Satman’ın genetik algoritmalar, dayanıklı regresyon, yapay sinir ağları ve bilgisayar programlama gibi konularda çalışmaları bulunmaktadır.

VERİLECEK BELGE veya SERTİFİKANIN ADI

Eğitim sonunda eğitimi tamamlayan katılımcılara “R ile İstatistiksel Programlama Eğitimi” ni tamamladıklarına dair katılım belgesi verilecektir.


KİMLER KATILABİLİR ?

R ile kod yazma konusunda kendini geliştirmek isteyen yüksek lisans ve doktora öğrencileri

BANKA HESAP BİLGİLERİMİZ

Halk Bankası Beyazıt Şubesi
Şube kodu : 820
Hesap No : 06200404
IBAN : TR87 0001 2009 8200 0006 2004 04

* Merkezimize yapılacak olan kurs ödemelerinin veya ön kayıt ücretlerini Halk Bankası IBAN numarasına veya Hesap No yatırılması halinde Yapılan ödemelerde;

Alıcı adı kısmına : İ.Ü.Sürekli Eğitim Merkezi
Açıklama Kısmına : Adınız-Soyadınız ve hangi kurs (Kurs adını kısaltarak yazabilirsiniz. ) olduğunu mutlaka yazınız.Aksi takdirde yapılan ödeme size ait olduğu anlaşılmamaktadır…


KREDİ KARTI İLE ÖDEMELER HAKKINDA

Paraf Kart ( Halk Bankası ) 3 Taksit , Diğer Kredi Kartlarına Tek Çekim yapılabilmektedir. 

Kredi Kartı Ödemeleri İ.Ü.Sürekli Eğitim Merkezinde Yapılmaktadır.


ÜCRET İADELERİ HAKKINDA GEREKLİ BİLGİ
Herhangi bir Eğitimden vazgeçme durumunda, Eğitimi başlama tarihinden en az 5 iş günü öncesinden haber verilerek mazeret dilekçesini İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Sunmalıdır. Sunulan mazeret Dilekçesi İstanbul – SEM yönetiminden geçtikten ve kabul edildikten sonra iade edilir. İade şartları ise merkeze sunulan mazeret dilekçesinin başvuru yapan kişinin iban no su ve yatırılan dekont gereklidir.kesilen fatura iade edilmelidir.Gerekli olan belgeler gelmediği süreçle iade edilemez.

Muhasebe Birimi : 0212 440 00 00 / 13077 


İSTANBUL - SEM EĞİTİMİ HİZMET SÖZLEŞMESİ

Hizmet Sözleşmesine Ulaşmak için TIKLAYINIZ