Aile Danışmanlığı Sertifika Programı

(EXPLORER DAN GİRENLER TARİHLERİ '' YIL - AY - GÜN '' ŞEKLİNDE ARALARA (- ) TiRE iŞARETi KOYULACAK ŞEKİLDE GİRMELİLERDİR)ÖRNEK: 1983 - 12 - 14

*  Aile Danışmanlığı Sertifika Programı 9 Şubat 2013 tarihi itibari ile başlamış olup toplamda 10 grup 574 kişi eğitimini tamamlayarak sertifika almaya hak kazanmıştır. 12'inci Grup eğitimlerimiz Ocak ayında başlayacak olup , Eylül 2018 tarihinde açılması planlanan 13 .Grup için ön kayıtlarımız devam etmektedir.

TC KİMLİK NO:

ADINIZ:

SOYADINIZ :

DOĞUM TARİHİ:

MEZUN OLDUĞUNUZ BÖLÜM :

E-MAİL:

CEP TELEFONU:

SABİT TELEFON:

ADRESİNİZ:

İLETİŞİM BİLGİLERİM KULLANILARAK '' İSTANBUL - SEM '' BÜNYESİNDE BULUNAN EĞİTİM HİZMETLERİNE İLİŞKİN EĞİTİM AMAÇLI HABERLEŞME YAPILMASINA İZİN VERİYORUM.
 İZİN KUTUCUĞU

 Sözleşmeyi okudum ve kabul ediyorum ( Sözleşmeye ulaşmak için tıklayınız )

captcha

AİLE DANIŞMANLIĞI 23 EYLÜL 2017 DERS PROGRAMI ( 11.GRUP )

1.MODÜL DERS PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ

2.MODÜL DERS PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ.

3.MODÜL DERS PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ .

4.MODÜL DERS PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ.

 ...............................................................................................................................................................

VİZE                      :  00.00.0000 , Saat: 00:00

FİNAL                   :  00.00.0000 , Saat: 00:00

BÜTÜNLEME     :   00.00.0000 , Saat: 00:00

SÜPERVİZYON DOSYALARININ SON TESLİM TARİHİ  :

 

AİLE DANIŞMANLIĞI 07 OCAK 2016 DERS PROGRAMI (  10.GRUP )

1.MODÜL DERS PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ 

2.MODÜL DERS PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ 

3.MODÜL DERS PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ 

4.MODÜL DERS PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ

 ...............................................................................................................................................................

VİZE                      :  19.03.2017 , Saat: 14:00

FİNAL                   :02 Temmuz 2017 Pazar, saat 11:00

BÜTÜNLEME      : 

SÜPERVİZYON DOSYALARININ SON TESLİM TARİHİ  :

 

*  Aile Danışmanlığı Sertifika Programı 9 Şubat 2013 tarihi itibari ile başlamış olup toplamda 10 grup 574 kişi eğitimini tamamlayarak sertifika almaya hak kazanmıştır. 11'inci Grup eğitimlerimiz eylül ayında başlayacak olup , Ocak 2018 tarihinde açılması planlanan 12 .Grup için ön kayıtlarımız devam etmektedir.

SEM Aile Danışmanlığı Sertifika Programı

1-      Devam devamsızlık: Katılımcıların %70 devam etme zorunlulukları olacaktır. Bu sınır aşan öğrenciler finale giremeyeceklerdir.

2-      Sınav sistemi:  Sem Aile Danışmanlığı Sertifika Programıöğrencileri vize,  finale girmek ve bir süpervizyon dosyası teslim etmekle yükümlüdürler.

Vizenin %40’ı, finalin %60’ı alınarak başarı notu hesaplanacaktır.

Bir öğrencinin  Aile danışmanlığı sertifika programından başarılı sayılabilmesi için Finalden en az 50 (elli) alması başarı notunun da en az 50 (elli) olması, süpervizyon dosyasını (süpervizyon dosyası: yapılan en az beş görüşmenin deşifresini içeren dosya) tam olarak teslim etmesi ve “BAŞARILI” sayılması şarttır.

 

 

PROGRAM ÜCRETİ

  • 450 Saat Aile Danışmanlığı Sertifika Programı Eğitimi : 3611 TL + %8 KDV = 3900 TL

Taksit imkanından yararlanabilmeniz için öncelikle aşağıdaki bilgileri bulunan Banka Iban numaramıza 500 TL yatırarak kesin kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Kalan kısmını da 6 taksitte ödeme imkanınız bulunmaktadır.

Ödemeler Ad Soyad, TC Kimlik Numarası ve açıklama kısmına “Aile Danışmanlığı Sertifika Programı” yazılarak,
Merkezimizin Halk Bankası Beyazıt Şubesi IBAN : TR87 0001 2009 8200 0006 2004 04 Numaralı hesabına yatırılacaktır.

PROGRAMA %70 KATILIM ZORUNLULUĞU BULUNMAKTADIR.

Önemli: İstanbul Üniversitesi mezunlarına - mensuplarına ve eğitim ücretini peşin yatıranlara %10 indirim uygulanacaktır.

Banka Hesap Bilgileri Tıklayınız.

 

 

Aile danışmanlığı, aileyi oluşturan bireylerin bir araya gelmesi ve paylaştıkları sorunları birlikte çözmeye çalışmaları üzerine kurulur ve bu doğrultuda Aile Yasası çerçevesinde gerçekleştirilen psikolojik danışmanlık hizmetine denir. Aile, soyut bir kavram ancak kendi başına bütüncül ve canlı bir kurumdur. Sağlıklı ve fonksiyonel olan aile ve o ailede yetişen, yaşayan fert hangi toplumda olursa olsun kolaylıkla çevresine uyum sağlar.

 

Ailenin de, her canlı gibi farklı işlevleri yerine getiren farklı organları, duyuları ve kendi ruhu vardır. Bu işlevsellikler arasında bütünlüğü korumak, günümüzde giderek güçleşmiştir.

Ailenin kendi güç kaynaklarını geliştirmesi - işlevselliğini sağlaması, gerçekçi hedefler edinmelerini, açık iletişim kurmalarını sağlamak, empati kabiliyetlerini geliştirmeye ve kendi yaratıcı çözümlerini ortaya koymaya yönelik hedeflerini gerçekleştirmeye yönelik aile danışmanının desteğine ihtiyaç duyabilmektedirler.

 

Toplumun temel yapı taşı olan ailenin daha sağlıklı, huzurlu ve mutlu olabilmesini sağlamak, aileyi oluşturan bireylerin problemlerini, ana kaynağına inerek, bilimsel, kültürel ve psikolojik yönlerini araştırmak, bu problemleri ortadan kaldıracak donanıma sahip kişilerin yetiştirilmesini sağlamak amacını taşımaktadır. Aile içinde yaşanan kişiler arası sorunlar olabileceği gibi, tüm aileyi etkileyen ölüm, kronik hastalık, bir aile bireyinin evden ayrılması vb. yaşantılarda aile bireylerinin bunlarla baş edebilmesinde gerekli profesyonel desteği sağlayacak meslek elemanı yetiştirmektir. Aile danışmanlığının belirgin ve açık hedefleri vardır. Amaç, ailenin yaşadığı sorunların çözümünün yanı sıra aile bireylerinin birbirlerini daha iyi anlamalarını, belirgin ve esnek sınırlar çizebilmelerini sağlamayı kolaylaştıracak yeni beceriler kazandırmaktır. Aile üyelerinden herhangi birinin yaşadığı sorunun etkisi tüm aileyi kapsar ve çözüm sürecinde ailenin tümü belirleyici bir rol taşır. İlişkiler açısından sorunları olan insanların, evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında, çocuklarla ve aile ile ilgili kişisel veya kişiler arasındaki sorunların üstesinden daha rahat bir şekilde gelmelerine yardımcı olur. Eşlerin arasındaki sorunların çocuğu etkilemesi veya çocuğun yaşadığı fiziksel, psikolojik, eğitim sorunlarının aile içi dinamikleri etkilemesi kaçılmazdır. Yaşanan bu sorunların çözümünde aile bireylerine psikolojik destek vermek, aile içi iletişimi güçlendirmek, aile bireylerini birbirlerine duyarlı olmalarını sağlamak aile danışmanlığının amaçlarını oluşturmaktadır. Açılacak olan 300 saatlik teorik eğitim, 120 saat uygulama, 30 saat süpervizyondan oluşan toplam 450 saatlik aile danışmanlığı sertifika programının amacı ülkemizin değişik illerinde aile danışmanlığı merkezlerinde hem de özel kurumlarının ihtiyaç duyduğu “aile danışmanı” yetiştirmektir.

Aile Danışmanlığı Yönetmeliği Resmi gazetenin 4 Eylül 2012 tarihli sayısında yayımlandı. Bu eğitime başvurabilecek meslek grupları Sosyal Hizmet, Çocuk Gelişimi, Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Hemşirelik, Tıp ve Sosyoloji Mezunlarıdır. Bu bölümlerden mezun olanlara aile danışmanı olma yolunu açan yönetmeliğe göre 300 saati teorik, 120 saati uygulamalı eğitim, 30 saati de süpervizyon olmak üzere toplamda 450 saatlik eğitim süresi yönetmelikle belirlenmiştir. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra klinik psikoloji ve aile danışmanlığı alanlarından birinde yüksek lisans/doktora eğitimini tamamlamış olanlar ile tıp fakültelerinin çocuk psikiyatrisi ve psikiyatri alanında ihtisas yapmış olanlar aile danışmanı sayılır ve ayrıca bunlardan Merkezlerde çalışmak için sertifika istenmez.

İstanbul Üniversitesi HAYEF Eğitim Bilimleri Bölümü

Prof. Dr. İrfan Erdoğan

Yrd. Doç. Dr. Cengiz Poyraz

Yrd Doç. Dr. Gamze Sart

Yrd. Doç. Dr. Armağan Köseoğlu

Yrd. Doç. Dr. Çare Sertelin Mercan

Yrd. Doç. Dr. Gamze İnan Kaya

 İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü

Prof.Dr. Erdinç Öztürk

İstanbul Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı

Prof. Dr. Nuray Özgülnar

Prof. Dr. Selma Karabey

İ.Ü. Hukuk Fakültesi, Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Anabilim Dalı

Prof. Dr. Yasemin Işıktaç

İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı

Prof. Dr. Arşaluys Kayır

İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü

Prof. Dr. Gül Şendil

Prof. Dr. M. Engin Deniz - Yıldız Teknik Üniversitesi

Prof. Dr. Nilüfer Özabacı –Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Prof. Dr. Ragıp Özyürek-Medipol Üniversitesi

Süpervizör

EFTA Sertifikalı Terapist Serkan Çar

EFTA Sertifikalı Terapist Funda Baysal

 

Elif ULUTAŞ